نقد و بررسی فیلم های سینمای جهان
 
 
 
 
 
درباره وبلاگ
بعد از مشاهده علاقه ی شدید خود به فیلم و سیـنما ، بر آن شدیـــــــم تا در مورد فیــــلم هایی که می بینیم ، اطلاعاتی جمع آوری کرده و کمی آن ها را به نقـــــــد و بررســـــی بکشیم ؛ تا شاید کمی بر معلومـــــات و علایق خود اضافه کرده و کمی هم به شما در افزودن علاقه تان به فیلم کمکی کرده باشیم . بنابراین وبلاگ «صــد فیـــلم» با نام سینمای جهان تاسیس شد تا اهــــــداف ما در این زمینه محقق شود .
 
 
 
 
 
 
 
نویسندگان
 • محمد جعفری فوتمی
 
 
 
 
 
 
 
آمار وبلاگ

 
 
 
 
 
 
فیلم گلادیاتور
 

نام فیلم : گلادیاتور .

گلادیاتور ( Gladiator ) فیلمی به کارگردانی ریدلی اسکات ، عرضه شده در سال 2000 و به بازیگری راسل کرو و جاکین فونیکس است . این فیلم برنده پنج جایزه اسکار و برنده هفتاد و سومین جایزه اسکار بوده است.

جوایز فیلم :
1. برنده جایزه اسکار بهترین نقش اول مرد
.
2. برنده جایزه اسکار بهترین جلوه های ویژه  .
3. برنده جایزه اسکار بهترین طراحی لباس
 .
4. برنده جایزه اسکار بهترین فیلم
 .
5. برنده جایزه اسکار بهترین صدابرداری .

هفت مردی که جایزه بهترین بازیگر مرد را دو بار از آن خود کرده اند :

Marlon Brando, Gary Cooper, Tom Hanks, Dustin Hoffman, Fredric March, Jack Nicholson, and Spencer Tracy.

مارلون براندو . گری کوپر . تام هنکس . داستین هافمن . فردریک مارچ . جک نیکلسون و اسپنسر تریسی .

کارگردان : ریدلی اسکات .

تهیه کنندگان :
                    داگلاس ویک
                    دیوید فرانزونی
                    برانکو لاستیگ

 • بازیگران:

  • راسل کرو - ( ماکسیموس )

  • جاکین فونیکس - ( کمودوس )

  • کانی نیلسن - ( لوسیا )

  • الیور رید - ( پروکسیمو )

  • ریچارد هریس - ( مارکوس اورلیوس )

  • درک ژاکوبی - ( سناتور گراک چوس )

  • دیمون هانسو - ( جوبا )

  • اسپنسر درک کلارک - ( لوسیوس وروس )

  • راف مولر - ( هاگان )

 • عرضه کننده:

  • دریم‌ورکس (Dreamworks)

  • استودیو یونیورسال (Universal)

 • تاریخ عرضه: مه 2005

 • زمان: 155 دقیقه

 • زبان: انگلیسی

 • هزینه: 103 میلیون دلار

 • ساخت این فیلم در کل با تبلیغات نزدیک به ۱۴۷.۵ میلیون دلار هزینه در بر داشت . و به تنهایی در سینماهای آمریکا ۱۸۷ میلیون دلار فروش داشت و در کل ۲۶۹ میلیون دلار فروش داشت .


خلاصه داستان :

امپراطوری روم در اوج قدرت ، وسعتش از صحراهای آفریقا تا مرزهای انگلستان شمالی امتداد داشت . بیش از ربع قرن جمعیت جهان تحت فرمانروایی سزارها زندگی می کردند و مردند . در زمستان سال 180 پس از میلاد مسیح لشگر کشی دوازده ساله امپراطور " مارکوس اولیوس " بر علیه قبایل وحشی در آلمان رو به پایان گذاشته بود . فقط یک دژ نهایی در مسیر پیروزی رومیها و نوید صلح در سراسر امپراطوری باقی مانده است .

ارتش روم به رهبری ژنرال ماکسیموس بر آخرین گروه بربرها غلبه می کند و روم را نجات می دهد. امپراتور مارکوس اورلیوس در بستر مرگ بدون توجه به پسر مکارش کومودوس از ماکسیموس می خواهد تا زمام امور را بدست گیرد و یک جمهوری مستقل پدید آورد کومودوس پدر را به قتل می رساند و دستور اعدام ماکسیموس و خانواده او را در اسپانیا صادر می کند. ماکسیموس از مرگ می گریزد اما قادر به نجات خانواده اش نمی‌شود. یک تاجر برده او را اسیر می‌کند و به پراکسیمو می فروشد که کارش تعلیم گلادیاتور است بدین ترتیب ماکسیموس راز و رمز گلادیاتوری را می آموزد و لیاقت خود را ثابت می‌کند.

از طرفی کومودوس پس از چند سال نبردهای گلادیاتوری را احیا می‌کند تا شاید محبوبیتی میان مردم کسب کند بی توجهی کومودوس به امور مملکتی خشم سناتور گراکوس را بر می انگیزد و طبیعت خون خواه امپراتور خواهرش لوسیلا را نیز سخت آشفته می‌کند زیرا قرار است لوسیوس پسر لوسیلا پس از کومودوس به امپراتوری برسد.

ماکسیموس و سایر گلادیاتورها نبردهای موفقی را در روم انجام میدهند کومودوس از اینکه او را زنده میابد بسیار خشمگین می‌شود اما هراس از نفرت برانگیختن مردم او را از صدور فرمان قتل ماکسیموس باز می دارد لوسیلا و گراکوس پنهانی با ماکسیموس قرارهایی برای رهبری ارتش و برپایی جمهوری می گذارند، اما کومودوس به نقشه پی می برد در نتیجه تمامی گلادیاتورها را به قتل می رساند و گراکوس را بازداشت می‌کند.تصمیم می گیرد تا در ملا عام با ماکسیموس بجنگد ماکسیموس او را به شدت زخمی می کند کومودوس پیش از مرگ قدرت را به گراکوس تفویض و چند گلادیاتور باقیمانده را آزاد می‌کند و پس از مرگ به اجدادش ملحق میشود.

منبع : ویکی پدیای انگلیسی


گالری عکس فیلم :

 

دختر امپراطور

جان فونیکس

راسل کرو

مراسم تاج گذاری

 

امپراطور مارکوس اولیوس


نقد فیلم :

  به نام خدا

این اولین نقد یا بهتر بگم اولین تجربه ی ما تو این کاره . به هر حال هیچ ادعایی در زمینه نقد نداریم ولی هر چی که هست استنباط ما از فیلمه و دوست داریم که از نظرات شما هم بهره بگیریم .

اولین فیلمی که نقد می کینم گلادیاتور هست که هر کی اونو دیده از این فیلم لذت برده ، به غیر از یه نفر ! تقریبا اساس تمام فیلمها عشقه که این عشق می تونه به هر چی یا هر کسی باشه و در این فیلم می تونیم بگیم که اساس کار فیلم عشق به خانواده در درجه اول و عشق به میهن ( وطن ) در درجه ی دوم بود ؛ دو عشقی که تا آخرین لحظات زندگی ماکسیموس همراه اون بود . ماکسیموس مردی بود وفادار به زندگی . این فیلم مملو از صحنه های زیبا و جذاب بود که می شه گفت که هیچ فیلم قبل از اون و تا کنون که حدود 5 سال و نیم از اکران این فیلم می گذره این صحنه ها رو در خودش نداشته . صحنه هایی عاشقانه ، احساسی و وفادارانه .

حدود 20 تا 30 دقیقه اول فیلم به جنگهای دوران بربرها می پردازه که در طی این جنگها می شه به شخصیت میهن دوست و میهن پرست بودن اون پی برد ؛ کسی که سعی می کرد جنگها رو زودتر به پایان برسونه تا زودتر به مزرعه ی گندم خودش در اسپانیا برگرده و با آرامش خیال در کنار خانواده اش کشاورزی کنه . این فیلم بعد از مرگ سزار چند سکانس بسیار دوست داشتنی و متاثر کننده داره که دلمون می خواد نظر شما رو هم در مورد این صحنه ها بدونیم :

1. کشیدن دستها روی گندمهای مواج توسط ماکسیموس .

2. گریه زیر پای زن سوخته ی خودش که توسط پسر سزار کشته شده .

3. سوء قصد به جان نوه ی سزار ( فرزند دختر سزار ) توسط پسر سزار .

4. معرفی ماکسیموس درصحنه ای که پسر سزار پس از جنگهایی که ماکسیموس به عنوان برده انجام میده.

5. مرگ ماکسیموس در انتهای فیلم .

6. گرفتن خاک از روی زمین قبل از مبارزات .

ولی صحنه ای که در این فیلم فراموش نشدنیه ، اون سکانسه که ماکسیموس از دست سربازان پسر سزار که قصد کشتن اونو داشتن فرار می کنه و می فهمه که همسر و پسر در خطر هستن ، چهار نعل می تازه تا به اونا برسه ولی چون زخمی شده بود روی اسب بیهوش می شه که یک دفعه رعد و برق اونو به حالت دادن شوک به هوش می آره و این صحنه دقیقا مقارن می شه با کشته شدن همسر و پسرش .

کشیدن دست روی گندمها که در سال 2000 از نظر کارشناسان فیلمها به عنوان بهترین صحنه انتخاب شد واقعا قابل توصیف نیست ( پیشنهاد می کنم که هرکی ندیده حتما ببینه ) . مردی که در اوج شهرت و قدرت تا اونجایی پیش می ره که سزار به جای پسر خودش اونو به عنوان جایگزین انتخاب می کنه و با خودش اونو در میون گذاشته بود ولی با این حال باز به زندگی خودش ( همسر و فرزندش ) و کار توی مزرعه و دست کشیدن روی گندمها فکر می کرد که بهش آرامش می داد .

گریه در زیر پای زن و سوختن گندم ها ، به آتش کشیده شدن عشق و سوختن پای عشق رو مشهود می کنه . راسل کرو با بازی استثنایی خود این حس فوق العاده رو به بیننده منتقل می کنه و هر کسی در این فیلم دلش می خواد با ماکسیموس ابراز همدردی کنه .

نمی خوایم حوصله تونو سر ببریم ؛ فقط یه مورد دیگه و اونم این که زمانیکه ماکسیموس می میره باز هم ما می بینیم که با درایت کارگردان دست های ماکسیموس رو روی گندمها نشون میده ، یعنی همون آرامشی که ماکسیموس انتظارش رو داشت . اون به آرامش ابدی در کنار خانوادش می رسه ...

به این فیلم منتقدان 8 ایراد گرفته اند که فقط دوتاشون رو یادم هست و می گم :

1. در یکی از صحنه هایی که جنگ تن به تن در حال انجام شدن بود یکی از سربازان ساعت مچی دستش بود .

2. توی یکی از صحنه ها هم مسیر حرکت هواپیمای جت توی آسمون بود .

3. ....

در ضمن باید این رو هم از قلم نندازیم که جلوه های ویژه و شیوه ی فیلم برداری فیلم هم بر کیفیت این  فیلم تاثیر به سزایی داشته .

با راسل کرو در مورد این فیلم مصاحبه ای انجام دادند و گفتند که : سخت ترین صحنه ای که توی این فیلم بازی کردی چیه ؟

گفت : صحنه ای که قرار بود در مقابل قویترین گلادیاتور سزار بجنگم و قرار بود سه ببر هم توی اون صحنه باشه و چون یکی از صحنه ها با حقه ی پرده ی آبی جور در نمی اومد مجبور شدم در نزدیکی یک ببر واقعی قرار بگیرم .

در آخر هم دوباره می گم ، هر کی این فیلم رو ندیده ارزش یک بار دیدن رو داره . این فیلم هر دقیقه اش قابل نقد و بررسی هست ولی ...

حتما نظراتتون رو تو وبلاگ بذارید تا با هم به یک جمع بندی خوب برسیم و ببینیم که چقدر در یک راستا فکر می کنیم .

با تشکر مملیون


خبری مربوط به این فیلم :

تلاش تهیه کننده ها برای بازگرداندن راسل کرو به فیلم گلادیاتور دو

تهیه کنندگان سینما درتلاش برای بازگرداندن " راسل کرو" به قسمت دوم فیلم " گلادیاتور" هستند .

به گزارش خبرنگارسینمایی " مهر" دیجیمون هانسو ، هنرپیشه همبازی " کرو" درفیلم " گلادیاتور" با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد :" تهیه کنندگان تمامی تلاششان را برای بازگرداندن وی به فیلم گلادیاتوردو به کارمی گیرند اما با توجه به اینکه کاراکترماکسیمیوس درنسخه نخست این اثرمرد ، شانس زیادی را نمی توان برای کرو متصورشد ."
وی درادامه صحبتهایش افزود :" با این وجود کاربرروی فیلمنامه همچنان ادامه دارد وتهیه کنندگان براین باورهستند که مو فقیت فیلم گلادیاتورتا حدودی وام دارحضورراسل کرو بوده است."
دراین بین حتی اگرامکان حضور" کرو"دراین اثرفراهم شود موانع دیگری برای بازی اودراین فیلم وجود دارد .درحال حاضرپرونده ضرب وشتم این هنرپیشه درحال بررسی است واگراتهام وی اثبات شود وی به هفت سال زندان محکوم می شود که عملاً امکان فعالیتهای سینمایی را ازوی می گیرد.  

منبع : خبرگزاری مهر


نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۸۵ساعت 1:31  توسط محمد 
 
 
 
 
 
 
George Clooney - جورج کلونی
George Clooney
 
 
 
 
 
 
Ebrahim Hatami Kia - ابراهیم حاتمی کیا
Ebrahim Hatami Kia
 
 
 
 
 
 
Leila Hatami - لیلا حاتمی
Leila Hatami
 
 
 
 
 
 
Robert De Niro - رابرت دنیرو
Robert De Niro
 
 
 
 
 
 
Al Pacino - آل پاچینو
Al Pacino
 
 
 
 
 
 
Mohammad Reza Foroutan - محمد رضا فروتن
Mohammad Reza Foroutan